Programme Committee

  • Ebbe Andersen Department of Molecular Biology and Genetics, Aarhus University
  • Luca Cardelli Department of Computer Science, University of Oxford
  • Yuan-Jyue Chen Electrical Engineering, Microsoft Research, Redmond
  • Anne Condon Computer Science, University of British Columbia
  • David Doty Computer Science, University of California, Davis
  • Elisa Franco Mechanical Engineering, University of California, Los Angeles
  • Cody Geary (co-chair) Interdisciplinary Nanoscience Center, Aarhus University
  • Anthony Genot Physics, CNRS
  • Manoj Gopalkrishnan Electrical Engineering, Indian Institute of Technology, Bombay
  • Elton Graugnard Materials Science and Engineering, Boise State University
  • Masami Hagiya Computer Science, University of Tokyo
  • Rizal Hariadi Physics, Arizona State University
  • Natasha Jonoska Mathematics, University of South Florida
  • Lila Kari Computer Science, University of Waterloo
  • Matthew Lakin Computer Science, University of New Mexico
  • Chenxiang Lin Cell Biology, Yale
  • Yan Liu Molecular Sciences, Chemistry and Biochemistry, Arizona State University
  • Olgica Milenkovic Electrical and Computer Engineering, University of Illinois
  • Satoshi Murata Mechanical Engineering, Tohoku University
  • Pekka Orponen Computer Science, Aalto University
  • Tom Ouldridge Applied Mathematics, Imperial College London
  • Matthew Patitz (co-chair) Computer Science and Computer Engineering, University of Arkansas, Fayetteville
  • Lulu Qian Bioengineering, California Institute of Technology
  • John Reif Computer Science, Duke University
  • Dominic Scalise Computer Science, Johns Hopkins University
  • Nicolas Schabanel Computer Science, CNRS and École normale supérieure de Lyon
  • Joseph Schaeffer Computer Science, Autodesk Research
  • Robbie Schweller Computer Science, University of Texas Rio Grande Valley
  • William Shih Biological Chemistry and Molecular Pharmacology, Wyss Institute at Harvard
  • David Soloveichik Electrical and Computer Engineering, University of Texas, Austin
  • Darko Stefanovic Computer Science, University of New Mexico
  • Jamie Stewart Engineering and Applied Science, California Institute of Technology
  • Petr Sulc Center for Biological Physics, Arizona State University
  • Chris Thachuk Computing and Mathematical Sciences, California Institute of Technology
  • Greg Tikhomirov Bioengineering, California Institute of Technology
  • Andrew Turberfield Physics, Oxford University
  • Bryan Wei School of Life Sciences, Tsinghua University
  • Shelley Wickham Chemistry & Physics, University of Sydney
  • Erik Winfree Computer Science, Bioengineering, Computation & Neural Systems, California Institute of Technology
  • Damien Woods Computer Science, Maynooth University
  • Fei Zhang Chemistry, Rutgers University

Key dates

Submission opens

1 March 2020

Full paper (track A) and abstract (track B) submission

20 April 2020

Poster (track C) submission                                                

17 June 2020

Early registration deadline

05 July 2020

Registration deadline

28 August 2020


Sponsors

Sponsored by the International Society for Nanoscale Science, Computation and Engineering